Falafel sa cveklom
Nekada mala promena pravi veliku razliku, u svemu! Pokušajte da koristite nove začine i nove načine!
Falafel je hrskavo, prženo jelo u obliku kuglica poreklom iz Egipta, napravljeno od leblebija (nauta)ili boba (vrsta pasulja), najčešće servirano uz humus, u lepinjama, umotano u tanke lepinje ili uz salatu ili neko drugo jelo. Izgleda primamljivo kada su urolani u semenke susama.
Istorija falafela
Samo ime potiče od arapske reči Filfil što znači biber. Za vreme drevnog egipatskog doba, Kopti (egipatski hrišćani) su znali da ga zovu pha la phel, što je značilo “od mnogo (vrsta) pasulja“, a u aramejskom se koristila reč pilpāl, u prevodu – “nešto malo okruglo, zrno bibera“. Engleski nayiv Falafel se praktično upotrebljava tek od 1941 godine.
Postoje teorija da su pre 1000 Koptski hrišćani izmislili ovo jelo kao zamenu za meso za vreme posta. Takođe, po nekim teorijama falafel se jeo još u faraonskim vremenima u Egiptu, a neki tvrde da jelo potiče iz Indije, zbog indijskog jelovnika koji je tradicionalno baziran na biljnoj ishrani. Za vreme Ramazana, u muslimanskoj tradiciji posta, falafel zauzima važno mesto u iftaru, odnosno jelima koja su dozvoljena da se konzumiraju za vreme posta tek uveče posle 21:30.
Falafel kuglice su veoma često na meniju uličnih restorana brze hrane, upravo zbog jednostavnog kombinovanja sa salatom, turšijom, ljutim prilozima ili tahini sosom. Takođe su deo prodajnih mesta zdrave hrane. Kada se osvrnemo na recept, postoji mnogo varijanti. Mogu biti napravljeni sa klasičnim sastojcima, ili dodatno sa cveklom, peršunovim lišćem ili svežim lukom, zavisno od izbora mogu da budu u obliku kuglica ili malih fašira.
Zanimljivosti
- Da li znate da je 12 Jun Internacionalni dan falafela?
- U Jordanu, u hotelu Landmark Amman, 28. juna 2012., 10 najboljih kuvara pripremilo je najveći falafel na svetu, s tradicionalnom receptom težine 75,75 kg prečnika 130 cm.
Ovo interesantno i zdravo jelo može da se oblikuje sa rukama ili sa specijalnom alatkom zvanom aleb falafel u prevodu kalup za falafel koji možete pogledati i kupiti ovde: https://amzn.to/2XJEL8z
Na Bliskom Istoku, falafel je veoma popularan, a u Izraelu, Egiptu i Palestini se smatra nacionalnim jelom. Takođe, u veganskoj i vegetarijanskoj ishrani, predstavlja fantastičnu zamenu za meso, i odličan je izvor proteina, ugljenih hidrata i biljnih vlakana.
Činjenice o nutritivnim vrednostima
Ono što je važno napomenuti u vezi falafela je, ukoliko ga konzumirate, imaćete dovoljno Vitamina B i C, tiamina (VitaminB1), fitohemikalija(takođe i beta-karotena), gvožđa, kalcijuma, magnezijuma, kalijuma, cinka, mangana i bakra.
Prosečna porcija falafela (3 kom/100g) sadrži oko 350 kalorija. Voda čini 35%, ugljeni hidrati 30%, proteini 15% a 20% čine ostali sastojci, odnosno vitamini, minerali i veoma nizak nivo masti. Umesto tehnike prženja u fritezi ili dubokom ulju, moguće je pripremiti ih i u rerni, možemo da postignemo iste hrskave rezultate a niži nivo masti koji bi inače bio viši zbog prženja u ulju.
Možemo ih pripremati u blenderu da bismo dobili glatku teksturu, ali u multipraktiku ili u mašini za mlevenje hrane je bolje, ako želite da postignete da falafel bude hrskav.
Naša preporuka za konzumiranje i serviranje Falafela je ovaj put Vegetarijanski kremasti čušpajz od kelerabe.
Prihvatite izazov da pokušate, i uživajte u ukusima Bliskog Istoka!
Pogledajte video recept
Sastojci za Falafel sa cveklom:
200 g leblebija
125 g cvekle
1 sk integralnog brašna
1 kk mlevenog korijandera
1 kk himalajske soli
1 kk mlevenog kumina
1 kk crvene slatke paprike
1/2 kk crnog mlevenog bibera
1 svežanj svežeg peršunovog lista
3 češnja belog luka
1 limun
200 ml ulja
Priprema Falafela sa cveklom:
- Leblebije prethodno veče natopiti u vodi na 8-10 sati, zatim ih ocediti.
- Narendati koru od celog limuna, zatim iscediti sok.
- Oljuštiti beli luk, potom odseći od cvekle potrebnu količinu, oguliti je i iseći na veće komade.
- U blender sipati i u međuvremenu blendirati: sok od limuna, leblebije, cveklu i peršunovo lišće.
- Zatim dodati začine: so, biber, korijander, kumin, crvenu papriku, brašno, beli luk i narendanu limunovu koru.
- Staviti u frižider na 30 min da se smesa ohladi, potom formirati kuglice za pečenje.
- Da biste izbegli crvene tragove od cvekle na rukama, za formiranje kuglica koristite rukavice.
- Zagrejati ulje i staviti kuglice u vrelo ulje da se prže dok ne dobiju zlatno-braon boju.
- Kada se ispeku, izvaditi na papir da upije višak ulja.
Nadamo se da ćete uživati u ovom specifičnom i interesantnom jelu. Prijatno!
Vreme pripreme: 8-10 sati namakanja + 1 sat
Količina: za 4 osobe